  • ESMG630EMC221MJ16S
ESMG630EMC221MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG630EMC221MJ16S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG630EMC221MJ16S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG630EMC221MJ16S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    490mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    735mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm