  • F152K53Y5RP63K7R
F152K53Y5RP63K7R
advertisement
Manufacturer No:
F152K53Y5RP63K7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F152K53Y5RP63K7R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
F152K53Y5RP63K7R
Purchasing and Inquiry
F152K53Y5RP63K7R Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.531Dia 13.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.In this capacitor, the insulation resistance is 10GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
F152K53Y5RP63K7R Features
a size/dimension of 0.531Dia 13.50mm
with Y5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
F152K53Y5RP63K7R Applications
There are a lot of Vishay BC Components F152K53Y5RP63K7R applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
F152K53Y5RP63K7R
    Select All
  • Voltage
    2kV
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    F
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    2kV
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm