  • F211JJ104K063L
F211JJ104K063L
advertisement
Manufacturer No:
F211JJ104K063L
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F211JJ104K063L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 10% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F211JJ104K063L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    8mm
  • Length
    7.2mm