  • F211JL224J063L
F211JL224J063L
advertisement
Manufacturer No:
F211JL224J063L
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F211JL224J063L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F211JL224J063L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    220nF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Size Code
    2818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    40V
  • Height
    9mm
  • Length
    7.2mm