  • F450KG152J1K0C
F450KG152J1K0C
advertisement
Manufacturer No:
F450KG152J1K0C
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F450KG152J1K0C
Datasheet:
Description:
1.5nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F450KG152J1K0C
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 375
  • Capacitance
    1.5nF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3916
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    375V
  • Height
    8mm
  • Length
    10mm