  • F450RP685J250C
F450RP685J250C
advertisement
Manufacturer No:
F450RP685J250C
HK JDW NO:
417-F450RP685J250C
Description:
6.8μF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F450RP685J250C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 180
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    21mm
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    180V
  • Height
    38mm
  • Length
    41mm