  • F873DJ473M760Z
F873DJ473M760Z
advertisement
Manufacturer No:
F873DJ473M760Z
HK JDW NO:
417-F873DJ473M760Z
Description:
47nF Film Capacitor 20% Radial 1.5kV-DC 760V-AC
Quantity:
In Stock : 1492
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F873DJ473M760Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Voltage - Rated AC
    760V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    17mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 760; SAFETY CLASS: X1
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV