  • FCTN-RLY4-418-2
FCTN-RLY4-418-2
advertisement
Manufacturer No:
FCTN-RLY4-418-2
Manufacturer:
Linx Technologies
HK JDW NO:
473-FCTN-RLY4-418-2
Package:
Module
Datasheet:
FCTN-RLY4-418-2
Purchasing and Inquiry
FCTN-RLY4-418-2 Overview
It is a kind of RF Transmitter available in the Module package.The LR series incorporates this RF transmitter and receiver.The supply voltage of 7V~30V can increase efficiency.A General Purpose application is available for the wireless RF transmitter.For RF Transmitter operation, 70°C°C is the maximum operating temperature.It maintains its reliability at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius.In order to maximi30Ve efficiency, the supply voltage of wireless RF transmitter should be set to 30V.
FCTN-RLY4-418-2 Features
Module package
LR series
Minimum of -40°C°C
FCTN-RLY4-418-2 Applications
There are a lot of Linx Technologies Inc. FCTN-RLY4-418-2 RF Transmitter applications.
  • GSM
  • Radio frequency (RF)
  • GLONASS
  • BeiDou
  • Measuring instruments
  • WCDMA
  • Fixed Wireless
  • Cellular
  • Low Bitrate ISM-band Communication Systems
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
FCTN-RLY4-418-2
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2011
  • Series
    LR
  • Feature
    4 Positions
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Supply
    7V~30V
  • Frequency
    418MHz
  • Function
    Receiver, Relay
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Interface
    Receiver, Latched Output
  • Nominal Supply Current
    225mA