  • FF400R07A01E3S6XKSA2
FF400R07A01E3S6XKSA2
advertisement
Manufacturer No:
FF400R07A01E3S6XKSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF400R07A01E3S6XKSA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF400R07A01E3S6XKSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Turn On Delay Time
    60 ns
  • Turn-Off Delay Time
    430 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Continuous Collector Current
    400A
  • Height
    71.8mm