  • APT50GF120JRDQ3
APT50GF120JRDQ3
advertisement
Manufacturer No:
APT50GF120JRDQ3
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT50GF120JRDQ3
Package:
ISOTOP
Datasheet:
APT50GF120JRDQ3
Description:
IGBT MOD 1200V 120A 521W ISOTOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT50GF120JRDQ3
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    1999
  • Number of Terminations
    4
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    521W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    75A
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    521W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    120A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    750μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Input Capacitance
    5.32nF
  • Turn On Time
    106 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    520 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.32nF @ 25V
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.4mm