  • FN350-12-29
FN350-12-29
advertisement
Manufacturer No:
FN350-12-29
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN350-12-29
Package:
Datasheet:
FN350-12-29
Description:
LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN350-12-29
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    700g
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 350
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    Regenerative Motor Drive
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    138.5mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L99.5XB84.4XH57.0 (mm)/L3.917XB3.323XH2.244 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    7.5 mH
  • Leakage Current
    4.9mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    12A
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    57mm
  • Length
    105mm
  • Width
    105mm