  • FP1007R3-R27-R
FP1007R3-R27-R
advertisement
Manufacturer No:
FP1007R3-R27-R
HK JDW NO:
255-FP1007R3-R27-R
Datasheet:
FP1007R3-R27-R
Description:
Fixed Inductors 270nH 40A Flat-Pac FP1007
Step5Bar-code shipping tag
FP1007R3-R27-R
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.299996g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.307W 10.20mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Depth
    8mm
  • Current Rating
    61A
  • Inductance
    270nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.29mOhm
  • Max DC Current
    61A
  • Current - Saturation
    40A
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 6% TOLERANCE
  • Height
    7.2898mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm