  • FP1007R1-R14-R
FP1007R1-R14-R
advertisement
Manufacturer No:
FP1007R1-R14-R
HK JDW NO:
255-FP1007R1-R14-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
FP1007R1-R14-R
Description:
FIXED IND 140NH 60A 0.29 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP1007R1-R14-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    1.299996g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FLAT-PAC, FP1007
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.307W 10.20mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8mm
  • Construction
    Flatpack
  • Current Rating
    60A
  • Inductance
    140nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.29mOhm
  • Max DC Current
    72A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    72A
  • Case/Size Code
    4131
  • Special Feature
    DCR MEASURED AT 10% TOLERANCE
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm