  • FX2-120P-1.27DSL(71)
FX2-120P-1.27DSL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-120P-1.27DSL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-120P-1.27DSL(71)
Package:
Description:
HEADER, 1.27MM, R/A, 120WAY - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2-120P-1.27DSL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide
  • Series
    FX2
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug
  • Type
    Board to Board
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    120
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.396 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Depth
    0.591 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.905 mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Connector Style
    Center Strip Contacts
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    7.87μin 0.200μm
  • Length - Termination
    0.13 inch