  • FX2-20S-1.27DS(71)
FX2-20S-1.27DS(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-20S-1.27DS(71)
HK JDW NO:
355-FX2-20S-1.27DS(71)
Package:
Description:
CONN BTB RCPT 20POS R/A SOLDER
Step5Bar-code shipping tag
FX2-20S-1.27DS(71)
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Type
    Board to Board
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    POLARIZED, STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • UL Flammability Code
    94V-0