  • FX2-32P-1.27DS
FX2-32P-1.27DS
advertisement
Manufacturer No:
FX2-32P-1.27DS
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-32P-1.27DS
Package:
Datasheet:
FX2-32P-1.27DS
Description:
CONN BTB PLUG 32POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2-32P-1.27DS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    32
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.196 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.591 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Connector Style
    Center Strip Contacts
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length - Termination
    0.13 inch