  • FX2-32P-1.27SV(95)
FX2-32P-1.27SV(95)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-32P-1.27SV(95)
HK JDW NO:
355-FX2-32P-1.27SV(95)
Package:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 32P STRT SMT HEADER LOCATE BOSS GLD PLT
Step5Bar-code shipping tag
FX2-32P-1.27SV(95)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BROWN
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    BOARD
  • Number of Pins
    32
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Board Mounting Option
    PEG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Total Number of Contacts
    32
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.196 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.276 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.339 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Termination Type
    SURFACE MOUNT
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    5.5626 mm