  • FX2-52P-0.635SH(71)
FX2-52P-0.635SH(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-52P-0.635SH(71)
HK JDW NO:
355-FX2-52P-0.635SH(71)
Package:
Description:
CONN HEADER 52POS 1.27MM R/A AU
Step5Bar-code shipping tag
FX2-52P-0.635SH(71)
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    52
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Pitch
    635μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Housing Color
    Brown
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Connector Style
    Center Strip Contacts
  • Contact Finish Thickness
    7.87μin 0.200μm
  • Stack Height
    16mm