  • FX2-60S-1.27DSL(71)
FX2-60S-1.27DSL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-60S-1.27DSL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2-60S-1.27DSL(71)
Package:
Description:
HIROSE(HRS) FX2-60S-1.27DSL(71) Stacking Board Connector, Right Angle, Receptacle, 1.27 mm, 60 Contacts, Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2-60S-1.27DSL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Housing Material
    PBT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    125V
  • Additional Feature
    POLARIZED, STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.896 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Number of Contacts
    60
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.905 mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Plating Thickness
    7.87μin
  • Length - Termination
    0.13 inch