  • FX2BA-20P-1.27DSA(71)
FX2BA-20P-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2BA-20P-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX2BA-20P-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2BA-20P-1.27DSA(71)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide
  • Series
    FX2
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • UL Flammability Code
    94V-0