  • FX2C-100P-1.27DSA(71)
FX2C-100P-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2C-100P-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX2C-100P-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2C-100P-1.27DSA(71)
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    Polyamide
  • Pbfree Code
    no
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1.27mm