  • FX2C-100P-1.27DSAL(71)
FX2C-100P-1.27DSAL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2C-100P-1.27DSAL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2C-100P-1.27DSAL(71)
Package:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 100P STRAIGHT HEADER T/H NO CLN PCB LK CL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2C-100P-1.27DSAL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Finish Termination
    TIN OVER NICKEL
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insulator Color
    BLACK
  • Plating Thickness
    1μin
  • Length - Termination
    0.118 inch
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    BOARD
  • Number of Pins
    100
  • Insulation Material
    POLYAMIDE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    100
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.896 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.276 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.335 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch