  • FX2C-100S-1.27DSA(71)
FX2C-100S-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2C-100S-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX2C-100S-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN RECEPT VERT 100POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2C-100S-1.27DSA(71)
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide
  • Pbfree Code
    no
  • Termination
    Through Hole
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.896 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    100
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.276 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Stack Height
    12mm