  • FX2C-60S-1.27DSA(71)
FX2C-60S-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2C-60S-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX2C-60S-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN RECEPT VERT 60POS 1.27MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2C-60S-1.27DSA(71)
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Through Hole
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Lead Pitch
    1.27mm