  • FX2CA-60P-1.27DSAL(71)
FX2CA-60P-1.27DSAL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2CA-60P-1.27DSAL(71)
HK JDW NO:
355-FX2CA-60P-1.27DSAL(71)
Package:
Description:
HIROSE(HRS) FX2CA-60P-1.27DSAL(71) Stacking Board Connector, 12-14 mm Height, Plug, 1.27 mm, 60 Contacts, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FX2CA-60P-1.27DSAL(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Contacts
    60
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Row Spacing
    1.905 mm