  • FX2CA2-120P-1.27DSA(71)
FX2CA2-120P-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2CA2-120P-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX2CA2-120P-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM
Step5Bar-code shipping tag
FX2CA2-120P-1.27DSA(71)
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    Polyamide
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • JESD-609 Code
    e4
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    120
  • UL Flammability Code
    94V-0