  • G1238E12B-FSR-EM
G1238E12B-FSR-EM
advertisement
Manufacturer No:
G1238E12B-FSR-EM
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G1238E12B-FSR-EM
Package:
Datasheet:
G1238E12B-FSR-EM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G1238E12B-FSR-EM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.74lb 335.66g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2006
  • Series
    G1238
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    1.20A
  • Ingress Protection
    IP57 - Dust Protected, Waterproof
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    158.0 CFM (4.42m3/min)
  • Noise
    49.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.490 in H2O (122.1 Pa)
  • Width
    38.00mm