  • G2R-1-SN-DC12
G2R-1-SN-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G2R-1-SN-DC12
HK JDW NO:
578-G2R-1-SN-DC12
Package:
Datasheet:
G2R-1-SN-DC12
Step5Bar-code shipping tag
G2R-1-SN-DC12
    Select All
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Weight
    21g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    G2RS
  • Published
    2002
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    WITH LED INDICATOR
  • HTS Code
  • Reference Standard
    CE; CSA; IEC; LR; UL; VDE
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    29mm
  • Body Breadth
    13 mm
  • Physical Dimension
    29mm x 13mm x 35.5mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    278Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    440VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    43.2mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    440V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    5000 Vrms
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    7.5A@250VAC
  • Body Height
    35.5mm