  • G2R-1A-ASI-DC24
G2R-1A-ASI-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G2R-1A-ASI-DC24
HK JDW NO:
578-G2R-1A-ASI-DC24
Package:
Datasheet:
G2R-1A-ASI-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2R-1A-ASI-DC24
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.1kOhms
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    21.8mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    3.6VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Seal Rating
    Sealed - Flux Protection
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C