  • G4010H12B-RSR
G4010H12B-RSR
advertisement
Manufacturer No:
G4010H12B-RSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G4010H12B-RSR
Package:
Datasheet:
G4010H12B-RSR
Description:
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G4010H12B-RSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.026lb 11.79g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2008
  • Series
    G4010
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.220A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    8000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    9.0 CFM (0.252m3/min)
  • Noise
    35.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.250 in H2O (62.3 Pa)
  • Width
    10.30mm