  • GCJ216R71H562KA01D
GCJ216R71H562KA01D
advertisement
Manufacturer No:
GCJ216R71H562KA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCJ216R71H562KA01D
Package:
Datasheet:
Description:
0.0056μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 11309
Step5Bar-code shipping tag
GCJ216R71H562KA01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.0056μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.6mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm