  • GCJ31CC71E106KA15L
GCJ31CC71E106KA15L
advertisement
Manufacturer No:
GCJ31CC71E106KA15L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCJ31CC71E106KA15L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCJ31CC71E106KA15L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7S.
GCJ31CC71E106KA15L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7S being the highest temperature coefficient
GCJ31CC71E106KA15L Applications
There are a lot of Murata Electronics GCJ31CC71E106KA15L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCJ31CC71E106KA15L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.079 2.00mm