  • GCM1555C1H1R8CA16D
GCM1555C1H1R8CA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1555C1H1R8CA16D
HK JDW NO:
535-GCM1555C1H1R8CA16D
Purchasing and Inquiry
GCM1555C1H1R8CA16D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GCM1555C1H1R8CA16D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GCM1555C1H1R8CA16D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM1555C1H1R8CA16D applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
GCM1555C1H1R8CA16D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    1.8pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm