  • GCM1555C1H8R1DA16D
GCM1555C1H8R1DA16D
advertisement
Manufacturer No:
GCM1555C1H8R1DA16D
HK JDW NO:
535-GCM1555C1H8R1DA16D
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
GCM 8.1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 11532
Step5Bar-code shipping tag
GCM1555C1H8R1DA16D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    8.1pF
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm