  • GCM155R71C563KA55D
GCM155R71C563KA55D
advertisement
Manufacturer No:
GCM155R71C563KA55D
HK JDW NO:
535-GCM155R71C563KA55D
Purchasing and Inquiry
GCM155R71C563KA55D Overview
GCM155R71C563KA55D Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
GCM155R71C563KA55D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM155R71C563KA55D applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
GCM155R71C563KA55D
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    0402
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm