  • GCM188R71C474KA55D
GCM188R71C474KA55D
advertisement
Manufacturer No:
GCM188R71C474KA55D
HK JDW NO:
535-GCM188R71C474KA55D
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM188R71C474KA55D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
GCM188R71C474KA55D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
GCM188R71C474KA55D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM188R71C474KA55D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM188R71C474KA55D
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    16V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF