  • GCM21A7U2E681JX01D
GCM21A7U2E681JX01D
advertisement
Manufacturer No:
GCM21A7U2E681JX01D
HK JDW NO:
535-GCM21A7U2E681JX01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM21A7U2E681JX01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is U2J.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GCM21A7U2E681JX01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GCM21A7U2E681JX01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM21A7U2E681JX01D applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GCM21A7U2E681JX01D
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    U2J
  • Height
    1mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm