  • GCM21BC71E475KE36L
GCM21BC71E475KE36L
advertisement
Manufacturer No:
GCM21BC71E475KE36L
HK JDW NO:
535-GCM21BC71E475KE36L
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM21BC71E475KE36L Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals X7S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
GCM21BC71E475KE36L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7S being the highest temperature coefficient
GCM21BC71E475KE36L Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM21BC71E475KE36L applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GCM21BC71E475KE36L
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm