  • GCM31CR71A226ME02L
GCM31CR71A226ME02L
advertisement
Manufacturer No:
GCM31CR71A226ME02L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCM31CR71A226ME02L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM31CR71A226ME02L Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
GCM31CR71A226ME02L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
GCM31CR71A226ME02L Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM31CR71A226ME02L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
GCM31CR71A226ME02L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    22μF
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm