  • GCM31ML81E105KA37L
GCM31ML81E105KA37L
advertisement
Manufacturer No:
GCM31ML81E105KA37L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GCM31ML81E105KA37L
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
GCM31ML81E105KA37L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GCM31ML81E105KA37L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8L being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GCM31ML81E105KA37L Applications
There are a lot of Murata Electronics GCM31ML81E105KA37L applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GCM31ML81E105KA37L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GCM
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8L
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X8L
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.15mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm