  • GJM0225C1C220JB01L
GJM0225C1C220JB01L
advertisement
Manufacturer No:
GJM0225C1C220JB01L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GJM0225C1C220JB01L
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
GJM 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 44862
Step5Bar-code shipping tag
GJM0225C1C220JB01L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GJM
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm