  • GJM1555C1H2R5WB01D
GJM1555C1H2R5WB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM1555C1H2R5WB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GJM1555C1H2R5WB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM1555C1H2R5WB01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 50V, it can operate.
GJM1555C1H2R5WB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GJM1555C1H2R5WB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM1555C1H2R5WB01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GJM1555C1H2R5WB01D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GJM
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.05pF