  • GJM1555C1H6R8CB01D
GJM1555C1H6R8CB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM1555C1H6R8CB01D
HK JDW NO:
535-GJM1555C1H6R8CB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM1555C1H6R8CB01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GJM1555C1H6R8CB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GJM1555C1H6R8CB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM1555C1H6R8CB01D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GJM1555C1H6R8CB01D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm