  • GJM1555C1H8R2BB01D
GJM1555C1H8R2BB01D
advertisement
Manufacturer No:
GJM1555C1H8R2BB01D
HK JDW NO:
535-GJM1555C1H8R2BB01D
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
GJM1555C1H8R2BB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GJM1555C1H8R2BB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
GJM1555C1H8R2BB01D Applications
There are a lot of Murata Electronics GJM1555C1H8R2BB01D applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
GJM1555C1H8R2BB01D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm