  • GMA085R71E103MA11T
GMA085R71E103MA11T
advertisement
Manufacturer No:
GMA085R71E103MA11T
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-GMA085R71E103MA11T
Package:
Nonstandard SMD
Purchasing and Inquiry
GMA085R71E103MA11T Overview
Programs on this device are of 0.031Lx0.031W 0.80mmx0.80mm size/dimension.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
GMA085R71E103MA11T Features
a size/dimension of 0.031Lx0.031W 0.80mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
GMA085R71E103MA11T Applications
There are a lot of Murata Electronics GMA085R71E103MA11T applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
GMA085R71E103MA11T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    GMA
  • Size / Dimension
    0.031Lx0.031W 0.80mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Size Code
    0303
  • Height
    0.5mm
  • Length
    0.8mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm