  • GMK212SD183JG-T
GMK212SD183JG-T
advertisement
Manufacturer No:
GMK212SD183JG-T
HK JDW NO:
782-GMK212SD183JG-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
GMK212SD183JG-T
Description:
CFCAP™ 0.018μF Ceramic Capacitor ±5% 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low Distortion Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
GMK212SD183JG-T
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CFCAP™
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low Distortion
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm