  • GPC10.2103K1000A31TR16
GPC10.2103K1000A31TR16
advertisement
Manufacturer No:
GPC10.2103K1000A31TR16
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-GPC10.2103K1000A31TR16
Package:
4036
Datasheet:
Description:
10nF Film Capacitor 10% 4036 SMD/SMT 1kV-DC 350V-AC POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
GPC10.2103K1000A31TR16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    4036
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    9.1mm
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    10.2mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    5.5mm
  • Length
    10.2mm