  • GQM1875C2E6R8DB12D
GQM1875C2E6R8DB12D
advertisement
Manufacturer No:
GQM1875C2E6R8DB12D
HK JDW NO:
535-GQM1875C2E6R8DB12D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
GQM 6.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 1800
Step5Bar-code shipping tag
GQM1875C2E6R8DB12D
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Height
    700μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm
  • Thickness
    787.4μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GQM
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF