  • GQM2195C2A2R7CB01D
GQM2195C2A2R7CB01D
advertisement
Manufacturer No:
GQM2195C2A2R7CB01D
HK JDW NO:
535-GQM2195C2A2R7CB01D
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
GQM 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 14142
Step5Bar-code shipping tag
GQM2195C2A2R7CB01D
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GQM
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Yes
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm