  • GQM2195C2E150FB12D
GQM2195C2E150FB12D
advertisement
Manufacturer No:
GQM2195C2E150FB12D
HK JDW NO:
535-GQM2195C2E150FB12D
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
GQM2195C2E150FB12D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
GQM2195C2E150FB12D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
GQM2195C2E150FB12D Applications
There are a lot of Murata Electronics GQM2195C2E150FB12D applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
GQM2195C2E150FB12D
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Capacitance
    15pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm